Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Prawie pięciu kandydatów na miejsce na aplikacji ogólnej
2010-07-23
Do egzaminu na aplikację ogólną zgłosiło się w tym roku 1391 kandydatów. Miejsc na aplikacji jest 300.
Pierwsza część egzaminu odbędzie się już jutro (sobota, 24 lipca 2010 r.) w Krakowie. Egzamin organizuje Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Od ubiegłego roku, zgodnie z ustawą o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury z 23 stycznia 2009r. aplikację sędziowską i prokuratorską poprzedza aplikacja ogólna.
Wprowadzony, nowoczesny, w pełni scentralizowany model kształcenia wstępnego przyszłych kadr sędziowskich i prokuratorskich składa się z dwóch etapów – 12 miesięcznej aplikacji ogólnej oraz następujących po niej aplikacji sędziowskiej bądź prokuratorskiej.
Warunkiem przyjęcia na aplikację będzie złożenie dwuetapowego egzaminu, warunkiem zaś ukończenia aplikacji ogólnej będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji.
Ukończenie jej będzie uprawniało do złożenia wniosku o przyjęcie na aplikację specjalistyczną (kontynuowanie szkolenia na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej).
Aplikacja sędziowska będzie trwała 54 miesiące a prokuratorska 30 miesięcy.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości