Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Mały obywatel świadomy swoich praw w sądzie
W sierpniu ponad 200 000 tysięcy egzemplarzy broszury „Będę świadkiem w sądzie” trafiło w ramach kolejnej bezpłatnej dystrybucji do 3136 instytucji na terenie całego kraju. Wśród odbiorców znalazły się: Ośrodki Pomocy Społecznej, Instytucje i Stowarzyszenia dla osób pokrzywdzonych, Ośrodki Interwencji Kryzysowej, Komendy Wojewódzkie Policji, Rodzinne Ośrodki Diagnostyczno Konsultacyjne, Komitety Ochrony Praw Dziecka oraz Sądy i Prokuratury.
Pierwsza dystrybucja odbyła się w październiku 2009, w ramach której rozesłanych zostało ponad 103 tysiące egzemplarzy broszury.
Publikacja jest przyjaznym i kolorowym informatorem dla dzieci w wieku 10-15 lat, z którego w sposób prosty i adekwatny dla swojego poziomu rozwoju dziecko dowie się:
- na czym polega zadanie świadka w sądzie,
- kogo spotka w sądzie będąc świadkiem,
- co dzieje się w trakcie rozprawy sądowej,
- jak wygląda pokój przesłuchań,
- co będzie działo się po zakończeniu sprawy w sądzie.
Dzieci uczestniczące w sądowych procedurach prawnych potrzebują szczególnego wsparcia i ochrony ze strony osób dorosłych. Dzięki odpowiednio przygotowanym materiałom edukacyjnym, specjalistycznej pomocy psychologa, możliwości przesłuchania w tzw. przyjaznym pokoju przesłuchań ministerstwo chce pomóc „młodemu obywatelowi” w ograniczeniu stresu związanego z prowadzonym postępowaniem.
Broszura została wydana i opublikowana we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje - Partnerem Projektu. Stanowi ona również element kampanii „Dziecko – świadek szczególnej troski”.
Wszystkie działania informacyjno-edukacyjne na temat wymiaru sprawiedliwości realizowane są w ramach projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki 2007 – 2013”
Pozostałe zadania realizowane w ramach projektu to:
- opracowanie i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych na temat wymiaru sprawiedliwości oraz praw obywatela w sądzie i prokuraturze,
- przygotowanie nowego wydawnictwa prezentującego problemy i reformę sądownictwa – kwartalnik „Na wokandzie”,
- rozwój sieci punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych,
- upowszechnianie informacji na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (mediacje i sądy polubowne),
- modernizacja strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości
Wydział Informacji