Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
KOMUNIKAT PRASOWY
2009-02-10

Do egzaminów konkursowych na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną przystąpiła w 2008r. rekordowa liczba niemal 13 tysięcy kandydatów. Dla porównania, w roku 2006 przystąpiło około 7.500 osób, a w 2007 – około 9.500 osób.
Wzrost liczby kandydatów, miał wpływ na liczbę złożonych odwołań, których wpłynęło 883, podczas gdy po egzaminie w roku 2007 zaledwie 425, a w 2006 roku – 634.
Odwołania te wnoszone były do Ministra Sprawiedliwości za pośrednictwem Komisji Egzaminacyjnej, przed którą dany kandydat przystąpił do egzaminu, co oznacza, że między złożeniem odwołania a jego wpływem do Ministra Sprawiedliwości często upływało kilka tygodni.
Część odwołań wpłynęła do Ministra Sprawiedliwości dopiero w grudniu 2008r.
Wiele spośród odwołań przekazana została bez niezbędnych dla rozpatrzenia sprawy dokumentów i wymagało prowadzenia korespondencji w celu uzupełnienia braków. Często odwołania mylnie kierowane były przez skarżących wprost do Ministra Sprawiedliwości, co znacznie przedłużało procedurę ich rozpoznawania, wymagało bowiem przesłania do właściwej komisji w celu m.in. dołączenia niezbędnych dokumentów.
Składane przez skarżących odwołania zawierają bardzo różnorodne argumenty, a wiele z nich wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.
W takim przypadku zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego – istnieje obowiązek Ministra Sprawiedliwości umożliwienia skarżącemu zapoznania się z materiałem dowodowym, a następnie wypowiedzenia się co do tych dowodów, co także w istotny sposób wydłuża procedurę wydania decyzji administracyjnej.
Z reguły odwołania zawierają merytoryczną polemikę z prawidłowością pytań w teście, która ma doprowadzić do wniosku, że test został przygotowany z naruszeniem przepisów ustaw samorządowych, regulujących egzaminy.
Często zdarza się, że w jednym odwołaniu kwestionuje się nawet kilkadziesiąt pytań testowych, a ich uzasadnienie zawiera niezwykle szczegółowy i wielowątkowy wywód prawny, w którym szeroko przytaczane są poglądy doktryny oraz orzecznictwo. W efekcie, wiele odwołań jest bardzo obszernych, liczy nawet 50 - 70 stron, a zatem rozważenie wszystkich zarzutów i argumentów skarżących jest niezwykle czasochłonne.
Spośród 250 pytań testowych, w teście na aplikację adwokacką zakwestionowanych zostało 122 pytania, na aplikację radcowską – 125 pytań, a na aplikację notarialną - 72 pytania. Rozbieżność przytoczonych argumentów i wielość zaskarżonych pytań (łącznie 319) prowadzić musi do tego, że każda sprawa badana jest odrębnie i wymaga szczegółowej analizy. Wyczerpujące odniesienie się do wszystkich zarzutów jest tym bardziej istotne, że decyzje Ministra Sprawiedliwości podlegają zaskarżeniu do WSA i NSA.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości