Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Komunikat prasowy

2009-03-18
Uprzejmie informuję, że zakończona została przeprowadzana przez Prokuratura Apelacyjnego w Poznaniu, na polecenie Prokuratora Krajowego, analiza akt postępowania Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu, prowadzonego przeciwko trzem podejrzanym, którym zarzucono zgwałcenie 26-letniej kobiety.

Merytoryczna analiza materiałów śledztwa doprowadziła do sformułowania oceny, iż wydane w tej sprawie decyzje procesowe należy uznać:
- w zakresie przedstawienia zarzutu podejrzanym – za niezbędną, podyktowaną zaistniałą sytuacją procesową,
- w zakresie odstąpienia od złożenia wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania czy też zastosowania innych środków zapobiegawczych - po odebraniu wyjaśnień od podejrzanych, a także wykonaniu innych czynności procesowych weryfikujących okoliczności podnoszone przez pokrzywdzoną - za zasadną.

W związku z zainteresowaniem medialnym przebiegiem przedmiotowego postępowania informuję, że na uznanie za zasadne decyzji podjętych przez Prokuraturę Rejonową w Wągrowcu miały wpływ poniżej opisane okoliczności.
1. W toku prowadzonego postępowania prokurator podjął właściwe czynności zmierzające do wyjaśnienia przebiegu zdarzenia podanego przez pokrzywdzoną, jak i do zabezpieczenia dowodów, celem dalszej ich weryfikacji. Działania te doprowadziły do ujawnienia okoliczności, które nie przystają do relacji pokrzywdzonej. Istotnymi dowodami w sprawie, w wysokim stopniu podważającymi wiarygodność pokrzywdzonej, okazały się w szczególności utrwalone w telefonach komórkowych podejrzanych wiadomości tekstowe, przekazywane pomiędzy stronami, zarówno przed, jak i po domniemanym zgwałceniu. Przykładem takiej wiadomości jest SMS wysłany przez pokrzywdzoną do jednego z podejrzanych, już po zdarzeniu, o treści: „Cześć Karolku mam nadzieję, że nadal będziecie ze mną utrzymywać kontakt”.
2. Opisywanych przez pokrzywdzoną okoliczności zgwałcenia nie potwierdzają również wyniki badania przeprowadzonego przez biegłego ginekologa.
3. Nie jest prawdą również, jakoby pokrzywdzona pozbawiona została pomocy psychologicznej. Już w czasie pierwszych czynności w prokuraturze była ona przesłuchiwana w obecności biegłego psychologa, który następnie miał z nią kontakt przez cały tydzień, w tym również podczas osobistych spotkań.

Ocena zebranego, na obecnym etapie śledztwa, materiału dowodowego nie dała podstaw do uznania, iż spełniona została przesłanka stosowania środków zapobiegawczych w postaci dużego prawdopodobieństwa, że podejrzani popełnili zarzucane im przestępstwo.
Dodać też należy, że pokrzywdzona, podczas prowadzonych z jej udziałem czynności procesowych, również w okresie po zwolnieniu podejrzanych, nie zgłaszała poczucia zagrożenia. Informacje takie opublikowane zostały jedynie w środkach masowego przekazu. W związku z tym pokrzywdzona została w dniu dzisiejszym ponownie przesłuchana przez prokuratora. Pokrzywdzona nie podała jednak żadnych konkretnych okoliczności, mających świadczyć o kierowanych pod jej adresem groźbach.
Nadto informuję, że w toku przedmiotowego postępowania prokurator przestrzegał wytycznych Prokuratora Generalnego z dnia 20 lutego 2009 r. w sprawie działań na rzecz pokrzywdzonego.

Katarzyna Szeska
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego
lista aktualności archiwalnych