Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Podsekretarz Stanu Jacek Czaja z wizytą w Strasburgu (18 - 20 marca 2009 r.)
2009-03-26

Przedmiotem rozmów z Jeanem Paulem Costą – Prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Erikiem Friberghiem i Lawrencem Early’m – Kanclerzami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Phillipem Boillat – Dyrektorem Generalnym ds. Praw Człowieka i Spraw Prawnych Rady Europy oraz Lechem Garlickim – polskim sędzią w ETPCz były również kwestie związane z wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydanych w sprawach polskich, w których stwierdzono naruszenie przez Polskę art. 3, 5 ust. 3 oraz 6 ust. 1 Konwencji z uwagi na warunki wykonywania kary pozbawienia wolności, przewlekłość stosowania tymczasowego aresztowania, przewlekłość postępowań sądowych. Minister Jacek Czaja przedstawił działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w celu wyeliminowania w przyszłości naruszeń podobnych do stwierdzonych przez Trybunał. Z dużym zainteresowaniem i akceptacją spotkał się w szczególności projekt zmiany ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, którego głównym założeniem jest wprowadzenie możliwości złożenia skargi na przewlekłość postępowania przygotowawczego, jeżeli na skutek działania bądź bezczynności organu prowadzącego to postępowanie doszło do naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Bardzo wysoko oceniono obecną współpracę strony rządowej z Kancelarią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, uznając ją za modelową i wzorcową, stawianą innym państwom członkowskim jako przykład dobrych praktyk.
W trakcie wizyty w Strasburgu Minister Jacek Czaja spotkał się także z Maud de Boer-Buquicchio – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmowy były poświęcone działaniom i inicjatywom mającym na celu wzmocnienie ochrony praw dziecka podejmowanych w ramach strategii „Budowanie Europy dla dzieci i z dziećmi” na lata 2009 - 2011, podkreślono konieczność współdziałania w tym zakresie wszystkich państw członkowskich Rady Europy. Pani Maud de Boer-Buquicchio za jeden z priorytetów Rady Europy uznała podpisanie i ratyfikowanie przez wszystkie państwa członkowskie zarówno Konwencji o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych, jak i Konwencji o cyberprzestępczości, regulującej kwestie związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem przestępstw internetowych (w tym pornografii dziecięcej).
Wizytę zakończyło spotkanie z polskimi prawnikami zatrudnionymi w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości