Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
III Światowy Szczyt Prokuratorów Generalnych (23-25 marca 2009 r., Bukareszt)
2009-04-02

Podobne światowe spotkania o takim samym charakterze miały miejsce w 2004 r. w Gwatemali i w 2005 r. w Katarze.
Spotkanie w Gwatemali poświęcone było bezpośredniej współpracy pomiędzy prokuratorami poszczególnych krajów, natomiast spotkanie w Katarze – umacnianiu rządów prawa oraz promocji mechanizmów wzmacniających współpracę międzynarodową.
Na szczycie w Bukareszcie dominował temat roli Prokuratora Generalnego we wzmacnianiu zaufania publicznego do wymiaru sprawiedliwości i jego niezależności w realizowaniu ścigania przestępstw.
Uczestnicy konferencji zgodnie wypowiadali się co do konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu niezależności prokuratury od organów władzy wykonawczej w sferze ścigania przestępstw. Zwracano uwagę, iż nawet w systemach, w których prokuratura jest częścią władzy wykonawczej, istnieją odpowiednie rozwiązania systemowe gwarantujące znaczną autonomię prokuratora w zakresie realizacji zadań związanych ze ściganiem karnym (np. Holandia, Korea Południowa).
Niezależnie od występujących różnic w zakresie statusu i pozycji prokuratora, wszyscy uczestnicy konferencji zgodzili się, iż dla wzmocnienia zaufania społecznego do systemu wymiaru sprawiedliwości, niezależność prokuratora musi być zabezpieczona przez następujące gwarancje:
• wprowadzenie kadencyjności Prokuratora Generalnego i zapewnienie jego nieusuwalności przed upływem kadencji,
• wprowadzenie czytelnych kryteriów awansu zawodowego,
• ustanowienie zakazu wydawania prokuratorom przez organy władzy wykonawczej, poleceń i wytycznych dotyczących konkretnej sprawy,
• zapewnienie odpowiedniego poziomu wynagradzania.
W ramach szczytu omawiano też stan implementacji i stosowania Konwencji o Międzynarodowej Przestępczości Zorganizowanej oraz Konwencji ONZ przeciwko Korupcji, jak również propozycje dotyczące wzmocnienia współpracy międzynarodowej i regionalnej w sprawach karnych, w szczególności w zakresie ścigania przestępstw o charakterze terrorystycznym i korupcyjnym.