Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Komunikat prasowy
2009-04-29
W zawiązku z artykułem Cezarego Gmyza pt. Akt „Bolka” będzie szukał IPN, opublikowanym w dzienniku „Rzeczpospolita” z dnia 29 kwietnia 2009 r. wyjaśniam, iż w dniu 09 kwietnia 2009 r. Prokurator Krajowy Zastępca Prokuratora Generalnego, działając z upoważnienia Prokuratora Generalnego, na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze ustalił, iż właściwą do kontynuowania postępowania sygn. VI Ds. 201/08 Prokuratury Okręgowej w Warszawie jest jednostka organizacyjna podlega Dyrektorowi Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Nadto informuję, iż postępowanie sygn. VI Ds. 201/08 Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało wszczęte w sprawie ukrycia lub zniszczenia w nieustalonym czasie, nie wcześniej niż we wrześniu 1992 r. w Warszawie lub innym miejscu, dokumentów w postaci kilkudziesięciu kart akt spraw operacyjnych i mikrofilmów wytworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa oraz notatek funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, po ich uprzednim wydaniu w okresie od sierpnia 1992 r. do 25 kwietnia 1994 r. przez kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Urzędu Ochrony Państwa, tj. o czyn z art. 276 kk, na skutek zawiadomienia o przestępstwie złożonego przez Krzysztofa Wyszkowskiego.
Dokumenty, których dotyczyło śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie, to dokumenty wytworzone oraz zgromadzone przez organy bezpieczeństwa państwa, a więc podlegające przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej na podstawie art. 25 i art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Dlatego też, niszczenie, ukrywanie, uszkadzanie bądź też usuwanie przedmiotowych dokumentów wyczerpuje dyspozycję występku z art. 54 ust 1 ustawy o IPN, zaś stosownie do art. 45 a tej ustawy w sprawach o przestępstwa określone w art. 54 i 55 - IPN wszczyna śledztwo z urzędu.
W związku z tym, iż przepis art. 54 ust 1 ustawy o IPN jest przepisem szczególnym wobec art. 276 kk oraz mając na uwadze treść art. 45 a ustawy o IPN, Prokurator Krajowy Zastępca Prokuratora Generalnego, po rozpoznaniu wniosku Prokuratora Apelacyjnego w Warszawie o przekazanie sprawy, ustalił, iż właściwą do kontynuowania niniejszego postępowania jest jednostka podlega Dyrektorowi Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Katarzyna Szeska
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej