Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Komunikat prasowy
2009-04-29
Oświadczenie w sprawie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącej postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie
(I Ns 20/09 z 23 kwietnia 2009 r.)
Wolność wyrażania opinii to prawo każdego obywatela. Obejmuje ona także krytykę władzy sądowniczej, w tym wydawanych przez sądy orzeczeń.
Niedopuszczalne jest jednak, aby w demokratycznym państwie prawnym ocena konkretnego orzeczenia przybierała postać ataku na sędziego. Takie zachowanie nie mieści się w granicach dopuszczalnej krytyki.
W tym kontekście za oburzająca uznać należy wypowiedź prezesa partii „Prawo i Sprawiedliwość” - Pana Jarosława Kaczyńskiego, odnoszącą się do oceny orzeczenia wydanego przez Panią sędzię Alicję Fronczyk, zawierającą stwierdzenie: „ (…) Ta młoda dama uznała, że w Polsce o wszystkim decyduje Bruksela, a polski rząd nie ma nic do gadania. Chciałbym, żeby Polacy nie aprobowali takich ludzi w polskim aparacie państwowym” .
Należy podkreślić, że przytoczona wypowiedź nie zawiera żadnych argumentów prawnych odnoszących się do trafności orzeczenia, odwołując się jedynie do oceny osobistych przymiotów sędziego. Świadczy to o braku poszanowania władzy sądowniczej i niezrozumieniu bądź nieakceptowaniu określonych prawem procedur rozstrzygania spraw, w tym mechanizmu kontroli orzeczeń wydawanych przez sądy pierwszej instancji.
Niestety Pan Jarosław Kaczyński wyraził także oczekiwanie, aby „Polacy nie aprobowali takich ludzi w polskim aparacie państwowym” . To nie powinno zostać bez echa w debacie publicznej o relacjach pomiędzy światem polityki, a władzą sądowniczą.
Sędziowie pełnią niezwykle odpowiedzialną służbę publiczną i nie mogą być poddawani takiej krytyce, która przybierając formę personalnego i bezzasadnego ataku, staje się groźna dla demokratycznego społeczeństwa.
Sędzia Jacek Czaja
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości