Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
INFORMACJA NA TEMAT EGZAMINÓW DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O LICENCJĘ SYNDYKA
2009-09-08
W dniu dzisiejszym ogłoszone zostały wyniki części pisemnej egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka, który w dniu 2 września 2009 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości przeprowadziła Komisja Egzaminacyjna w składzie: przewodniczący prof. dr hab. Andrzej Jakubecki oraz członkowie: prof. dr hab. Cezary Suszyński, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Ryszard Pęk, sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w st. spoczynku Stanisław Gurgul, sędzia Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie Magdalena Nałęcz, sędzia Sądu Rejonowego Katowice Wschód w Katowicach dr Dorota Zienkiewicz oraz syndyk upadłości wpisany na listę prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Grażyna Jaskuła.
Egzamin ten jest drugim spośród trzech, wyznaczonych na rok 2009 oraz czwartym od czasu wejścia w życie nowej regulacji dotyczącej tego egzaminu, tj. ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. z 2007 r. Nr 123, poz. 850). Ostatni w tym roku egzamin rozpocznie się 20 listopada 2009 r. (ogłoszenie znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl ).
Nowe zasady uzyskiwania uprawnień syndyka wprowadzone zostały ww. ustawą z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka, która weszła w życie w dniu 10 października 2007 r. Według rozwiązań przyjętych w tej ustawie, jednym z warunków uzyskania licencji syndyka jest zdanie egzaminu składającego się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań oraz wykonaniu zadania problemowego. Jego zdanie uprawnia do przystąpienia do części ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie 10 pytań. Egzamin uważa się za zdany w przypadku uzyskania pozytywnych wyników z obu jego części.
Zgodnie z przepisami ww. ustawy osoby, które na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów zostały wpisane na listy kandydatów na syndyków prowadzone przez prezesów sądów okręgowych, mogą być powoływane do sprawowania funkcji w postępowaniu upadłościowym i naprawczym do czasu uzyskania licencji syndyka, nie dłużej jednak niż przez okres trzech lat od dnia wejścia w życie ww. ustawy, a zatem jeszcze przez okres około 1 roku.
Do egzaminu przeprowadzonego w dniu 2 września br. przystąpiło 65 kandydatów. Część pisemną zdało 49 osób, tj. ok. 75 % osób przystępujących do egzaminu, co stanowi najlepszy wynik w porównaniu do wszystkich dotychczas przeprowadzanych egzaminów na licencję syndyka.
Pierwszy egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka odbył się w maju 2008 r. Przystąpiło do niego 28 osób. Pozytywny wynik z części pisemnej egzaminu otrzymało 6 osób (tj. ok. 21 % zdających), a część ustną zdało 5 osób.
Kolejny egzamin przeprowadzony został w listopadzie i grudniu 2008 r. Przystąpiło do niego 76 osób, a zatem ponad dwa razy więcej, niż do pierwszego egzaminu. Do części ustnej zakwalifikowało się wówczas 29 kandydatów. Pozytywny wynik z egzaminu uzyskali niemal wszyscy, którzy zdali część pisemną egzaminu, tj. 28 osób (tj. ok. 37 % zdających).
W związku z dużym zainteresowaniem egzaminem dla osób ubiegających się o licencję syndyka na rok 2009 zaplanowano trzy terminy egzaminu, tj. 27 maja, 2 września oraz 20 listopada.
Do egzaminu, który odbył się w dniu 27 maja 2009 r. przystąpiły 82 osoby. Część pisemną egzaminu zdały 34 osoby (co stanowi ok. 41 % wszystkich przystępujących do egzaminu) i wszystkie zdały część ustną.Wszystkie dotychczas przeprowadzone egzaminy przebiegały bez zakłóceń.
Ocena wyników egzaminów dla osób ubiegających się o licencję syndyka prowadzi do wniosku, że w kolejnych egzaminach wzrasta liczba osób, które (w stosunku do ilości osób przystępujących) uzyskują pozytywny wynik, co oznacza, że kandydaci są coraz lepiej do nich przygotowani.