Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
„Od transformacji do modernizacji” – podsumowanie 2 lat rządu PO-PSL. Panel XI – „Wymiar sprawiedliwości”
2009-11-20

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że rozdzielenie urzędów Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości jest jednym z najważniejszych dokonań rządu. Ustawa wzmacnia niezależność prokuratorów oraz uwalnia ich od wpływów politycznych. – Wprowadzając te zmiany wzmocniliśmy niezależność prokuratorów liniowych – prowadzących konkretne postępowania. Niezależność i pozycje ustroją prokuratury wzmocni też nowo powołana Krajowa Rada Prokuratorów – powiedział minister Kwiatkowski. Prokurator Krajowy Edward Zalewski zaznaczył, że rozdział urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego to zmiana dla dobra obywateli. - Nie może być w pełni demokratycznego państwa, w którym prokuratura podejmowałaby decyzje w sposób niesuwerenny – powiedział prokurator Edward Zalewski .

– Wprowadzane przez nas rozwiązanie – e-sąd - należy do jednych z najbardziej nowoczesnych w Europie - zaznaczył minister Jacek Czaja. Dodał, że Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi także działania, które umożliwią w przyszłości dostęp on-line do ksiąg wieczystych oraz Krajowego Rejestru Sądowego.
Podczas spotkania zaznaczono, że jednym z priorytetów rządu, dotyczących wymiaru sprawiedliwości, jest pomoc ofiarom przestępstw. To co udało już się zrobić to m.in. powstanie w całym kraju 16 ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.
– Działania na przyszłość to m.in. prace nad projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego – powiedział minister Kwiatkowski. Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy wprowadzą do procedury karnej nowej instytucji – zabezpieczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Po wprowadzeniu ich w życie, sąd a w postępowaniu przygotowawczym prokurator będą mogli nałożyć na zakład ubezpieczeń obowiązek wypłaty na rzecz pokrzywdzonego jednorazowego świadczenia pieniężnego lub wypłaty okresowych świadczeń pieniężnych.
Minister Zbigniew Wrona przedstawił najważniejsze elementy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości i przyjętej już przez Parlament nowelizacji przepisów karnych. – W nowelizacji wprowadzone zostały nowe typy zbrodni: zgwałcenie osoby małoletniej poniżej 15 roku życia, zgwałcenie kazirodcze - powiedział. Czyny te będą zagrożone karą od 3 lat pozbawienia wolności. Nowe przepisy przewidują także obligatoryjne leczenie (terapia farmakologiczna lub psychoterapia) sprawców zbrodni, u których stwierdzono zaburzenia preferencji seksualnych w postaci pedofilii.